Przedszkole

  • Krótka historia przedszkola

    Przedszkole z tradycjami....

    Przedszkole nr 4 w Szamotułach im „Janka Wędrowniczka ” powstało w 1977r. i mieści się w pięknym budynku z początku XX wieku przy Al. 1-go Maja 36. Wcześniej dom należał do doktora Dullina, stąd jego nazwa „Willa Dullina”.Budynek został odkupiony przez władze miasta od jego właścicieli z przeznaczeniem na przedszkole. Z uwagi na ponad jego 100 letnią historię i zachowaną architekturę, budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków.

    Dom jest piętrowy – na parterze mieszczą się dwie sale zabaw dzieci, szatnia dziecięca, łazienka, kuchnia i zaplecze kuchenne. Na piętrze znajdują się kolejne dwie sale zabaw dla dzieci, leżakownia, gabinet logopedyczny, łazienka, pomieszczenia magazynowe i biurowe.

    Przedszkole liczy 4 oddziały. Opiekę nad dziećmi sprawuje wysoce wykwalifikowana kadra pedagogiczna oraz personel administracyjno – obsługowy. Zatrudnionych jest łącznie z dyrektorem siedmioro nauczycieli  oraz ośmioro pracowników niepedagogicznych. 

    Pierwszym dyrektorem przedszkola w latach 1977 – 1993 była pani mgr Barbara Juszczak. Początkowo przedszkole było dwuoddziałowe, a następnie trzyoddziałowe.

    W latach 1993- 2008 zarządzała przedszkolem pani mgr Grażyna Jądrzyk. Za jej kadencji utworzono czwarty oddział.

    Od roku 2008 funkcję dyrektora powierzono mgr Izabeli Schulz.

    Przedszkole ma charakter „domowego przedszkola” i tak jest określane przez rodziców, gości i osoby wizytujące – ze względu na panującą tu atmosferę, charakter budynku, przytulność pomieszczeń.

    Tradycją naszego przedszkola jest bezpośredni kontakt z przyrodą i środowiskiem. Zgodnie z imieniem przedszkola dzieci często wędrują i „osobiście” poznają świat. Samodzielnie dbają o otoczenie wokół przedszkola, m.in. hodują rośliny. Czas wolny nasi wychowankowie uwielbiają spędzać w przedszkolnym ogrodzie zabaw, który jest wyposażony w drewniany plac zabaw. Tylko nasze przedszkole dysponuje górką, z której można zima jeździć na sankach:)

    Przedszkole wciąż się rozwija i stosuje nowatorskie rozwiązania organizacyjne i metodyczne. W latach 90- tych zapoczątkowaliśmy organizację zabaw i zajęć „alternatywnych” z możliwością dokonywania przez dziecko szeroko rozumianego wyboru. Należymy do ogólnopolskiego „Klubu czytających Przedszkoli” biorąc udział w krajowej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Posiadamy ekologiczny certyfikat projektu edukacyjnego „Raban! Recykling, a nie bałagan”. W pracy wykorzystujemy różne metody pracy z dzieckiem, m.in. odimienną metodę nauki czytania Ireny Majchrzak, pedagogikę zabawy „KLANZA”, metodę projektów i wiele innych.W naszej placówce ponadto odbywają się zajęcia dodatkowe: język angielski, kółka zainteresowań, zajęcia logopedyczne i religia.

    Atutem przedszkola jest własna kuchnia, w której przygotowywane są smaczne i zdrowe posiłki.Wysiłki zespołu pedagogicznego i administracyjno – obsługowego przedszkola skupione są na tym, aby dzieci chętnie do nas przychodziły, a rodzice byli zadowoleni z opieki przedszkola i czuli, że ich dziecko jest dla nas ważne.

  • Hymn przedszkola

    słowa: Teresa Olejnik, muzyka: Izabela Schulz

    I. Gdy słoneczko rano wstaje do przedszkola spieszę się
    dam buziaka mojej mamie już z kolegą bawię się.

    Ref: Tu się uczę , spiewam, ćwiczę, tu wesoło płynie czas
    a nasz Jasio Wędrowniczek na wędrówkę woła nas.

    II. Wszystkie panie o nas dbają, żeby było ciepło, czysto
    by jedzonko smakowało, dziękujemy za to wszystko.

    Ref:

    III. Jak być dobrym przedszkolakiem i najlepszym przyjacielem
    jak uczciwym być Polakiem panie mówią bardzo wiele.

    Ref:

Skip to content